039 Podcasty dla WOSP | WOŚP w moim życiuMożesz też posłuchać na:Die Einführung

Hallo und herzlich Willkommen, ich bin Krzysiek und das ist Deutsch für IT, Folge 039, eine ganz besondere folge. Warum? Gleich wird alles klar sein. Cześć, witam serdecznie, jestem Krzysiek a to jest Niemiecki dla IT odcinek 039, odcinek szczególny. Dlaczego? Zaraz się wszystko wyjaśni.

 • Po raz pierwszy spotykamy się w niedzielę. Odcinek ma swoją premierę 10 stycznia 2021 roku, czyli w dzień kiedy miał odbyć się pierwotnie 29. finał WOŚP. Ze względu na pandemię i panujące obostrzenia finał został przełożony na 31 stycznia 2021

 • Dlatego dzisiaj wraz z pozostałymi podcasterami biorącymi udział w akcji Podcasty dla WOŚP postanowiliśmy wypuścić bonusowe odcinki poświęcone właśnie WOŚP. Przy okazji promując akcję Podcasty dla WOŚP

 • Dzisiejszy odcinek będzie wyglądał w następujący sposób:

  • przede wszystkim będzie w całości po polsku

  • na początku opowiem o WOŚP w moim życiu, w pełni subiektywnie, ale to luksus posiadania własnego podcastu

  • opowiem szerzej o akcji podcasty dla WOŚP i jak możesz w niej wziąć udział niezależnie od tego czy jesteś słuchaczem czy masz własny podcast

  • będzie jak zwykle polecenie innych podcastów, który w dzisiejszym odcinku jest raczej oczywisty

 • Przypomnę, że na stronie www.niemieckidlait.pl znajdziejsz formę pisaną tego odcinka,więc możesz przeczytać to co zostało tu powiedziane. Znajdź artykuł o nr 039 jak nr tego odcinka.


Nie pozostaje nic innego jak przejść do sedna. Also los damit.

WOŚP w moim życiu

Tematem przewodnim bonusowych odcinków w ramach akcji podcasty dla WOŚP jest WOŚP w moim życiu. Interpretacja dowolna. Otwarte tematy potrafią przysporzyć najwięcej problemów. Zastanawiałem się nad moją stycznością z WOŚP, czy mam jedną taką historię, która zajmie cały odcinek i będzie esencją działalności WOŚP. Postanowiłem podejść do tematu przekrojowo. 

 1. Przede wszystkim to, co moim zdaniem najistotniejsze to fakt, że WOŚP działa nieprzerwanie od 1993 roku. Tzn. pierwszy finał odbył się 03.01.1993 roku, tematem Finału były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zebrano nieco ponad 1,5 miliona USD. Biorąc pod uwagę, że wolny rynek dopiero co wrócił do Polski, wynik był fenomenalny. Byłem wtedy w drugiej klasie podstawówki. Nic dziwnego, że mam wrażenie, że WOŚP gra od zawsze. W tym roku jest 29. Finał od 1993 roku nie było ani jednej luki. Orkiestra gra rok w rok.  Jak już wspomniałem uważam to za największy fenomen i sukces WOŚP. Hasło “Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej” zobowiązuje i kibicuje aby się udało. Nie zawsze wszystko sprzyjało WOŚP, ale do trudności zapewne jeszcze dojdę.

 2. Przyznać się muszę, że nigdy nie byłem wolontariuszem WOŚP. Nie chodziłem z puszką WOŚP. Gdy Orkiestra zaczynała uważałem, że byłem za młody. Poza tym nie miałem nawyku uczestniczenia w czymkolwiek jako wolontariusz. Najzwyczajniej nie przyszło mi to na myśl. W liceum robiłem za obstawę dla koleżanek, które chodziły z puszkami. Mimo mrozu było to fajne przeżycie. Gdy poszliśmy do banku oddać puszki zobaczyłem ten tłum ludzi dało mi to do myślenia jaka to jest skala przedsięwzięcia. Niby wiadomo, że akcja jest spora, sięga poza granicę naszego kraju, że trzeba wiele rzeczy zgrać, promocję, wolontariuszy, media. Jednak dopiero jak wszedłem tam do banku i zobaczyłem proces oddawania puszek uświadomiło mi, że to co widać to tylko wierzchołek góry lodowej. To jest kolejny element w akcjach WOŚP który robi na mnie wrażenie.

 3. Następna sprawa to fakt, że finały WOŚP od dawna wyszły za granicę Polski. Nie szukając daleko, to akcja Podcasty dla WOŚP została zaproponowana przez Niuniu, który na co dzień mieszka i pracuje w Norwegii. Niuniu od wielu lat wspiera sztab Orkiestry w Oslo i cały dzień śmiga i nawija na scenie aby zachęcić ludzi do wsparcia. To właśnie przez jego przyzwyczajenie do wspierania WOŚP i brak możliwości organizowania tradycyjnych wydarzeń sprawił, że powstała nasza podcastowa akcja wsparcia dla WOŚP. OK, ale chciałem powiedzieć o międzynarodowym wymiarze finałów WOŚP. Zdanie “Cały zachód nam zazdrości” ostatnio strasznie się wyświechtało, jednak w tym przypadku jest uzasadnione. Słyszałem wiele wypowiedzi osób z zagranicy, że są pod wrażeniem że taka oddolna akcja jest teraz organizowana na całym świecie, właściwie każdym kontynencie. W tym roku do bardziej egzotycznych sztabów w mojej ocenie należy: Tanzania (w Afryce), Jordania, Meksyk, Singapur, Tajlandia, Wietnam.
  Prywatnie jestem zwolennikiem oddolnych akcji, bo muszą one być racjonalnie organizowane, trzeba przekonać innych ludzi do słuszności akcji. W przeciwieństwie do akcji odgórnych gdzie jest centralne zarządzenie, którego sens nierzadko nie jest weryfikowany.

 4. Jest to realna pomoc dla ludzi, przede wszystkim dzieci. Nie mam jednej historii wyciskającej łzy, gdzie dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP uratowano komuś życie, bądź znacząco poprawiono standard życia, na tyle, że może żyć jak zdrowa osoba. Takich osób jest wiele, znam ich kilka. Ale wystarczy wejść na oddział pediatryczny w dowolnym szpitalu, żeby zobaczyć sprzęt sfinansowany przez Orkiestrę. Jeśli masz dzieci to urodzone po 2002 roku weź do ręki ich książeczki zdrowia, przekartkuj ją. Znajdziesz zapewne stronę kolorową jak wszystkie grafiki związane z WOŚP. Jest to strona poświęcona przesiewowym badaniom słuchu. Niemal 100% noworodków jest badanych. I jest to pierwszy tego typu program na taką skalę na świecie. Gdy urodziły się moje bliźniaki zobaczyłem tą stronę z badaniem doznałem podobnego olśnienia jak, gdy widziałem proces zdawania puszek do banku. Niby się słyszy, że WOŚP pomaga, że dzięki nim poziom służby zdrowia jest na wyższym poziomie, ale wtedy uświadomiłem sobie skalę. Czasem może nawet nieświadomie sprzęt i akcje prowadzone przez WOŚP dotykają nas bezpośrednio.

 5. Jak ze wszystkim również WOŚP ma też zagorzałych przeciwników, którzy najchętniej wymazaliby akcję z pamięci wszystkich ludzi. Trudno mi to działanie zrozumieć, szczególnie, że zwykle nie proponują żadnej alternatywy. Jednak więcej nie ma co się nad tym rozwodzić. Szkoda na to czasu.Akcja Podcasty dla WOŚP

Czas powiedzieć kilka słów o akcji Podcasty dla WOŚP. Przede wszystkim ten odcinek jest częścią tej akcji. Natomiast równo za 3 tygodnie od dnia publikacji tego odcinka, 31 stycznia, czyli w dzień finału WOŚP, odbędzie się gwóźdź programu. Tym gwoździem jest najdłuższy podcast na żywo prowadzony przez wiele świetnych podcasterek i podcasterów oraz dodatkowo mnie. Będzie on streamowany na fanpagu Podcasty dla WOŚP na Facebooku. Więc jeśli jesteś słuchaczem odpal fanpaga akcji w dzień finału WOŚP i bądź z nami. Steaming będzie trwał cały dzień, jak na najdłuższy podcast przystało. W jego trakcie będziemy zbierać pieniądze dla WOŚP przez zbiórkę na stronie siepomaga.pl/podcastydlawosp. Natomiast jeśli jesteś podcasterką/podkasterem to serdecznie cię zapraszam do wzięcia udziału w akcji. Wystarczy, że zgłosisz swoją chęć poprzez napisanie maila na adres: podcastydlawosp@gmail.com. W odpowiedzi dostaniesz wszystkie niezbędne informacje. Oczywiście im szybciej się zgłosisz tym lepiej i łatwiej ze względów organizacyjnych. Więc nie ma co zwlekać.

Żeby być na bieżąco z akcją śledź fanpage Podcasty dla WOŚP na Facebooku lub profil Podcasty dla WOŚP na Instagramie. Jest też strona: https://podcastydlawosp.pl


Jeśli chodzi o dzisiejszy kącik poleceń to nie mogło być inaczej. Dzisiaj polecam wszystkie bonusowe odcinki podcastów związane z akcją Podcasty dla WOŚP. Wpisz w swojej aplikacji podcastowej frazę Podcasty dla WOŚP i posłuchaj ciekawych historii jak WOŚP wpłynęło na życie podcasterów. Wiem, że napewno bonusowe odcinki wypuścili: Niuniu (z Niuniu podcast) pomysłodawca i kierownik całego zamieszania, Razem Lepiej, Takie Info, Zalatana, Nerdy Nocą, Podcast na zdrowie, O matko. Ale zapewne są takie podcasty o których nie wiem, więc sprawdź sam. Ja dziś słucham ich cały dzień.


To tyle na dzisiaj. Dzięki za wysłuchanie odcinka do końca. Do usłyszenia w kolejnym odcinku i do zobaczenia na live 31.01.


Danke, alles Gute und bleib Gesund!


Komentarze